Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için web sitesi tasarımı | İçerik

Bölüm 1: Nasıl bir içeriğe sahip olmalı?

İlgi çekici görsellere ve videolara sahip olmalı.

Hikâyenin anlatımını destekleyen grafik çalışmalar, fotoğraflar ve videolar içermesi önemlidir. Görsel içerik metinden 60.000 kat daha hızlı etki eder. Böylece nitelikli görsel kullanımını içeriğinizin daha fazla ilgi çekmesini ve de böylece daha fazla okunmasını sağlar. 

Başarılı görsel içerik ziyaretçilerin web sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlar.

Doluluk ve boşluk dengesine sahip olmalı.

  • Ziyaretçiye nefes aldıran, boğmayan bir tasarıma sahip olmalı.
  • Bilgiyi anlaşılabilir bir şekilde sunmalı,
  • İçeriği öne çıkarmalı,
  • Odaklanmayı sağlamalı,
  • Güvenilir hissettirmeli.

Kullanıcı dostu bağışa imkân vermeli.

Bir ziyaretçi hayal edin. İşlerinizden etkilendi ve size destek vermek istiyor. Açık ve görünebilir bir tasarımla bu işi onun için kolaylaştırmalısınız. Ziyaretçinizi destek vermeye teşvik etmelisiniz. Desteğin şekli bağış ya da bir gönüllü olarak size katılmak olabilir. Ana menünüzde ya da sitenizin görünür bir yerinde bu imkânı ziyaretçilerinize sunmalısınız.

Duyarlı tasarıma sahip olmalı.

İstatistikler gösteriyor ki kullanıcılar web sitelerine erişmek için mobil cihazları daha fazla kullanıyor. Mobil ağlardan gelen web sitesi trafiği masaüstü taramanın önüne geçmiş durumda. Bu durum sizin hedef kitleniz için farklı bile olsa farklı ekranlarda iyi görünmenin zararı olmaz. Ancak mobil ağ belirgin bir şekilde öne çıkıyorsa mobil öncelikli bir strateji belirlemeniz gerekebilir.

Stratejik SEO.

Arama motoru optimizasyonu için bazı teknik araçlar kullanmanız gerekebilir. Site trafiği, ziyaretçiler, davranışları takip etmek için kolayca erişilebilecek ücretsiz araçlar bulunmakta. Başarılı bir SEO için tek seferlik değil, düzenli bir çalışma yapılmalıdır. Burada rakipler, nitelikli içerik, bağlantı takibi gibi konular da belirleyici olacaktır.

İçerik geliştirme ve paylaşma.

Sitenize sürekli yeni ve bilgilendirici içerik eklemek ziyaretçilerin gelişmeleri takip etmek için sizi daha fazla takip etmelerini sağlayacaktır.

Daha da iyisini mi istiyorsunuz?

Yukarıda yazılanları web sitenizde sağlıyor olmak sitenizi öne çıkaracaktır. Ancak bunu daha da öne taşımak isterseniz aşağıdaki önerilere de sitenizde yer verebilirsiniz:

  • Erişilebilir bir arama satırı
  • Motive edici ifadeler
  • Katılımcılığı teşvik eden etkinlik sayfası
  • Formlar ve pop-up’lar
  • Sosyal medyada “beğen” düğmesi

Nasıl bir Pazar yeri olmalı?

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için etkili web sitesi tasarımı görsel açıdan çekici olduğu kadar bir pazar yeri olmaktan uzak olmalıdır. Hedef kitlesi için uygun bir web sitesi tasarlamak ve eğer hizmet ya da ürün satışı yapacaksa amacına uygun bir e-ticaret modülünü de içinde barındırıyor olmalıdır.

Sosyal medyanın öne çıktığı ve daha hızlı geri dönüşlerin alındığı dijital bir dünya web sitesi tasarımının ihmal edilmesi anlamına gelmemeli. Sosyal medya geçici bir teşhir alanıyken web sitesi bütünsel bir sergi alanı sunar.

Yazının devamı için aşağıdaki görsele tıklayınız.

Yazar: Nurturing Peach | Tasarım çözüm ortağınız.

Nurturing Peach bütünsel tasarım anlayışına sahip multidisipliner bir tasarım atölyesidir. Sadece tek bir noktaya odaklanmış anlayış yerine tüm süreçleri ve bileşenleri göz önünde bulunduran bütünsel tasarım anlayışı ile gelişiminize katkıda bulunur